Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2015/16 w G9

W poniedziałek, 23 stycznia 2017 r. gościli tłumnie w naszej szkole mieszkańcy osiedla Dobrzec. Tego dnia odbył się koncert kolęd i pastorałek przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Wszyscy na nowo poczuli świąteczny nastrój dzięki występom zespołu muzycznego, chóru oraz solistów pod batutą pana Łukasza Pieniążka. Podczas wspólnego kolędowania wśród muzyków można było dostrzec naszych absolwentów. Ze sceny popłynęły również piękne słowa – nad przygotowaniem uczniów do recytacji czuwały panie: Barbara Olszewska–Śniegula i Aneta Wawrzyniak. Występujący na scenie młodzi aktorzy wzbudzili wśród publiczności wiele emocji. Nie zabrakło i wzruszeń, i uśmiechu.

Na zakończenie pani dyrektor Aneta Justyńska złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia pomyślności w Nowym Roku.

Uczeń klasy I D, Gniewomir Woldański zdobył I miejsce w VII Konkursie Fotograficznym pt: „Mieszkańcy lasów, pól i łąk”, organizowanym przez Kaliski Oddział PTTK i Szkołę Podstawową im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku.

Prace Gniewka również zostały docenione w XV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym im. Jana Bułhaka pt. "Pejzaże wokół mojego miasta" (organizator- Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi). Spośród 1200 prac nadesłanych przez 250 uczestników, znalazł się wśród 40 osób wytypowanych do wystawy, która odbędzie się we wrześniu tego roku, w Łodzi, we wspomnianym Pałacu Młodzieży.

Gratulujemy!

Marta Pietrusiak

Zapraszamy do naszej szkoły:

29 sierpnia 2016 r. (poniedziałek) w godz. 14.00 – 17.00

30 sierpnia 2016 r. (wtorek) w godz. 11.30 – 15.00

Sprzedaż lub odbiór zamówionych strojów uczniowskich - 7 września od godz. 16.30 do 18.30 na terenie szkoły.

W piątek, 3 czerwca 2016 r. odbył się bal klas trzecich.

Będzie co wspominać! Był i dostojny polonez i szalone tańce. Nie zabrakło wyśmienitego jedzenia. Niektórzy czują jednak pewien niedosyt… w ich opinii zabawa trwała zbyt krótko!

ALOHA TRZECIOKLASIŚCI!

Wiktor Wachowski z klasy IIIG Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II jest świetnym lekkoatletą! Odnosi wspaniałe sukcesy sportowe jako zawodnik UKS 12 KALISZ. Jego trenerem klubowym jest Waldemar Olszyna.

Troje uczniów naszego gimnazjum zostało wyróżnionych w międzyszkolnym konkursie Piastowie w dziejach Wielkopolski. Uczniowie przygotowywali się do udziału w projekcie pod kierunkiem nauczyciela historii dr. Piotra Molendy. W finale konkursu drugą nagrodę wywalczył Mateusz Nowak, którego wyprzedził jedynie reprezentant III LO z Kalisza. Na trzeciej pozycji, po znakomitej dogrywce, uplasował się Mikołaj Rak. Kolejna nagroda – tym razem za legendę o chrzcie Polski, przypadła również reprezentantce naszej szkoły - Alicji Karasińskiej. Dodajmy, że wspomniane konkursy realizowano w ramach projektu: Śladami następców Św. Wojciecha, Calisia 966-Kalisz 2016. Cenne nagrody, które trafiły do naszych wychowanków, ufundował Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński - sprawujący patronat honorowy nad projektem.

Fotograficzną relację z tego wydarzenia obejrzeć można w galerii na stronie III LO im M. Kopernika w Kaliszu.

kalisz.pl

faktykaliskie.pl

Gratulacje dla naszych absolwentów!

Źródło: IV LO w Kaliszu, faktykaliskie

Podczas czwartego "Spotkania na czytanie" w Filii Nr 9 Biblioteki Publicznej w Kaliszu uczniowie Gimnazjum Nr 9 wraz z opiekunem Moniką Polińską poznawali książki związane z podróżowaniem, wpisując się w atmosferę nadchodzących wakacji. Podróże bliskie, dalsze i całkiem dalekie to temat książek - reportaży i literatury pięknej. Niektóre z powieści przedstawiają metaforyczną podróż w poszukiwaniu siebie i swojej życiowej drogi.
Na spotkaniu czytaliśmy:
1. Beata Pawlikowska- "Podróżuj, módl się i kochaj", "Blondynka u szamana"
2. Tomek Michniewicz - "Świat równoległy" i "Samsara"
3. Jacek Pałkiewicz - "Pasja życia"
4. Ewa Nowak - "Bransoletka" 5. Barbara Ciwoniuk - "Wakacje z gangsterem"

Na kolejne spotkania z książką zapraszamy po wakacjach.

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu PRZYRODNIK ROKU, organizowanego w ramach innowacji pedagogicznej. Celem konkursu jest wyłonienie – spośród wszystkich uczniów gimnazjum – ucznia, który w danym roku szkolnym uzyska największe osiągnięcia w zakresie przedmiotów przyrodniczych. W tym roku szkolnym PRZYRODNIKIEM ROKU został Mikołaj Langner. Jest on laureatem Wojewódzkich Konkursów - Fizycznego i Chemicznego. Wkrótce Mikołaj będzie już absolwentem naszej szkoły. Życzymy mu wielu sukcesów. Dyplom wraz z nagrodą rzeczową otrzyma podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Marek Marczak

Pod koniec maja odbyły się lekcje pokazowe z udziałem naszego absolwenta Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu - Błażejem Paszkiewiczem obecnym zawodnikiem Młodej Ligi PGE SKRA BEŁCHATÓW, z którym to zespołem zajął 8 miejsce w Turnieju Finałowym Mistrzostw Polski Juniorów, pod patronatem PZPS. Udział w zajęciach wzięły I i II klasy sportowe o profilu piłka siatkowa.

Michał Szablewski

Informuję, że w czasie wakacji będzie czynna stołówka „Dziewiątka”. Uczniowie z rodzin o bardzo niskim dochodzie (771 zł na osobę w rodzinie) mogą uzyskać pomoc w formie gorącego posiłku. Wszystkich rodziców zainteresowanych taką formą pomocy proszę o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kaliszu – Dział Pomocy Środowiskowej przy ul. Granicznej 1.

Przyznanie pomocy następuje w drodze decyzji administracyjnej, co wiąże się z określoną przepisami procedurą. Bezpośredni kontakt rodziców z pracownikiem socjalnym jest konieczny.

Aneta Justyńska

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki ALBUS 2016, ogłoszonym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał do rozwiązania 26 zadań problemowych i rachunkowych. Obejmowały one zagadnienia z podstawy programowej fizyki i zagadnienia rozszerzone względem podstawy.

Miło jest poinformować, że nasze uczennice – Gabriela Gądek i Karolina Caruk, zostały laureatkami tego konkursu, zajmując odpowiednio 8. i 10. miejsca w kraju. Gratulacje!

Marek Marczak

W ramach Ogólnopolskiej Akcji "Jak nie czytam, jak czytam" uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu z Moniką Polińską i Beatą Antczak zebrali się aby wspólnie czytać książki w Galerii Amber w Kaliszu. Ta promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży to nadzieja na wzrost liczby czytanych książek przez osoby dorosłe. Nadzieja drzemie w dorastającym pokoleniu oraz wśród dzieci. Akcja miała na celu pokazanie starszym, że czytaniem można i należy się chwalić. Większość bibliotek szkolnych zamanifestowała swój udział w akcji poprzez różnorodne działania. Nasi gimnazjaliści połączyli  akcję wspólnego czytania z bookcrosingiem. Regał z uwolnionymi książkami ma stanąć w galerii Amber.  Każdy będzie mógł tam znaleźć coś dla siebie.....będą tam książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Takich miejsc z książkami, które można zabrać ze sobą do domu i po przeczytaniu przekazać dalej jest już kilka w Kaliszu.......w naszej szkole również.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły  po raz kolejny odbyło się spotkanie absolwentów klas integracyjnych - obecnie uczniów V Liceum Ogólnokształcącego, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 w Kaliszu. Celem spotkania było śledzenie dalszych losów naszych absolwentów, analiza ich sukcesów i porażek oraz integracja z gimnazjalistami. Organizatorzy:  Katarzyna Karolak, Monika Polińska oraz Beata Antczak zapewnili uczestnikom spotkania szereg gier i zabaw związanych z wyborem zawodu, usprawniających logiczne myślenie oraz szybkie kojarzenie. Wspólne  karaoke i kalambury literackie  pozwoliły zacieśnić więzi i miło spędzić razem czas. Do zobaczenia w przyszłym roku.

16 czerwca uczniowie wybranych klas, mieli okazję uczestniczyć w finale projektu edukacyjnego Geopoly.

Gra, oparta na zasadach znanej gry Monopoly, została wykonana przez uczniów klasy IIC: Piotra Szczepanika, Eryka Synenko, Grzegorza Baszczyńskiego i Krzysztofa Maka. Chłopcy postarali się, aby uczestnicy dobrze się bawili, a jednocześnie utrwalali wiedzę geograficzną.

Marta Pietrusiak

7 czerwca 2016 roku uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do obejrzenia prezentacji przygotowanych w związku z obchodami 1050 rocznicy chrztu Polski.

Tego dnia uczniowie mieli okazję przenieść się w zamierzchłe czasy chrześcijańskich początków Polski. Wzięli m.in. udział na pogadance „Od Cyryla do Wojciecha” przygotowanej przez pana Piotra Molendę oraz w debacie oksfordzkiej „Czy chrzest w 966 r. był Polsce potrzebny?”, którą poprowadził pan Michał Orczykowski. Dzięki tym działaniom uczniowie uświadomili sobie jak wiele jest domysłów i naukowych hipotez związanych z początkami chrześcijaństwa w Polsce. Dowiedzieli się również, że przyjęcie chrztu miało bardzo pozytywne skutki dla kraju Piastów, i to w różnych dziedzinach – począwszy od wiary i polityki, a skończywszy na kulturze, sztuce i rolnictwie.

W piątek, 3 czerwca 2016 r. odbył się Dzień Sportu. Gimnazjaliści musieli przebiec 1050 metrów „ku czci”. Chcieliśmy tym biegiem uczcić 1050 rocznicę chrztu Polski. Podczas imprezy nie zabrakło wspólnych ćwiczeń w rytm radosnej muzyki. Dzień Sportu zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego.

„Sztuka pozłacania nie jest wcale łatwa i wymaga wielu lat ćwiczeń. Każdy doświadczony pozłotnik wie, że teoria to tylko część sukcesu. Prawdziwe umiejętności można nabyć wtedy, gdy wiedza jest poparta wieloletnią praktyką i doświadczeniem.”

Przekonali się o tym uczniowie naszego gimnazjum, którzy wzięli udział w warsztatach pozłotniczych w Galerii im. Tadeusza Kulisiewicza, zorganizowanych przez nauczyciela zajęć artystycznych – Annę Gajzler-Biernat. Młodzieży umożliwiono zapoznanie się z techniką i technologią złotnictwa. Uczniowie próbowali swoich sił w nakładaniu płatków szlagmetalu, złocąc tym samym gipsowe odlewy świeczników. Przekonali się tym samym, że pozłotnictwo daje ogromne możliwości działań twórczych we współczesnym malarstwie lub dekoratorstwie.

Klasa 3 e z opiekunami Katarzyną Karolak i Moniką Polińską brała udział w spotkaniu literackim na temat wizyty Henryka Sienkiewicza na Ziemi Kaliskiej. Ciekawostki związane z życiem noblisty, oraz 10 Przykazań napisanych specjalnie dla pisarza przez jego kolegów literatów oraz zdjęcia i materiały źródłowe ze zbiorów archiwalnych, rękopisy i starodruki związane z epoką oraz dziejami książki – to wszystko mogli zobaczyć trzecioklasiści podczas prezentacji słowno-multimedialnej zaprezentowanej przez pracownika Książnicy Pedagogicznej Mariolę Śmiecińską.