Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2014/15 w G9

W dniu 30.01.2015 w Hali Arena odbył się Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu. Turniej otworzyła pani Dyrektor Aneta Justyńska. Zawody toczyły się według zasad fair play, a towarzyskie mecze turnieju rozgrywane były systemem każdy z każdym. Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu obronili reprezentanci naszego gimnazjum.

28 stycznia 2015 roku grupa wolontariuszy oraz uczniowie z klasy matematyczno-fizycznej 2 F, pod opieką Moniki Polińskiej, uczestniczyli w spotkaniu artystycznym zorganizowanym przez III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.

Rok 2014 był rokiem Oskara Kolberga, dlatego licealiści postanowili podsumować rok działań muzyczno-kulturoznawczych, koncertem szkolnego chóru „Kopernik” oraz występem solistów i instrumentalistów grających i śpiewających muzykę ludową oraz współczesną rockową.

Program artystyczny „Kolberg i okolice” prowadzili absolwenci naszego gimnazjum: Błażej Suszyński i Mateusz Waliszewski, którzy przybliżyli gimnazjalistom postać wybitnego etnologa i folklorysty Oskara Kolberga, który opisał zwyczaje, obrzędy, tańce i pieśni ludu polskiego. Podczas uroczystości uczniowie usłyszeli, motywy ludowe Fryderyka Chopina (III Etiuda D-dur) piosenki ludowe, oraz inspiracje ludowością w muzyce pop i rockowej: utwory Zakopower, Brathanki i Golec Orkiestra. Uroczystość została przygotowana przez Panią Monikę Michalską nauczyciela III LO w Kaliszu.

Akcja zakończona sukcesem!
Piesek szczęśliwie znalazł nowego właściciela i kochający dom.
Zaopiekowała się sunią nauczycielka Naszego Gimnazjum.
Serdecznie dziękujemy!!!

W dniu 21.01.2015 r. w naszej szkole odbył się Finał Miasta Kalisza w piłce siatkowej chłopców, w którym wzięły udział zespoły Gimnazjum 9 I, Gimnazjum 9 II, Gimnazjum 10 I, Gimnazjum 10 II. Nasi uczniowie w składzie: Błażej Paszkiewicz, Błażej Szymczak, Igor Nowaczyk, Krystian Kisiela, Adam Jędrzejak, Oskar Stasiak, Wojtek Zimny, Adrian Wyrwich, Filip Sztylka, Krystian Toruński, Wiktor Balcerzyk, Michał Drytkiewicz, Krzysztof Balcerek, Janusz Broniarczyk (trener Michał Szablewski) wygrali wszystkie trzy spotkania 2:0 kończąc rywalizację na I miejscu, jednocześnie awansując do finału rejonu. Gratulujemy!!!

Dnia 23.01.2015 w naszej szkole odbyły się Finał Mistrzostw Kalisza w piłce siatkowej dziewcząt. W rozgrywkach finałowych brały udział cztery zespoły, Gimnazjum nr 9 I, Gimnazjum nr 9 II, Gimnazjum nr 10 I, Gimnazjum nr 10 II. Nasze dziewczyny zajęły I i II miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Uprzejmie informujemy, że spotkania odbędą się w dniach 28 i 29 stycznia 2015 roku zgodnie z poniższym harmonogramem.

Dnia 22 stycznia 2015 r. odbyły się w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu warsztaty promujące naukę języka niemieckiego. Warsztaty zostały zorganizowane przez Goethe Institut z siedzibą w Poznaniu w ramach projektu Deutsch Wagen Tour. Nasi uczniowie uczestniczyli w programie podzieleni na dwie grupy zaawansowania językowego.

17 stycznia 2015 roku w auli Szkoły Podstawowej Nr 17 w Kaliszu rozegrano turniej szachowy o Mistrzostwo Kalisza. Zawodniczki i zawodnicy startowali indywidualnie. Na wynik drużyny złożyły się osiągnięcia 1 dziewczynki i 3 chłopców. W klasyfikacji drużynowej szkół gimnazjalnych Gimnazjum Nr 9 zajęło I miejsce i tym samym wywalczyło awans do finału wojewódzkiego.

Jacek Wegner

W dniu 13 grudnia, w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury odbyło się spotkanie z nauczycielem naszego gimnazjum panem Tomaszem Kubisem. Spotkanie było poświęcone powieści jaką napisał pt: ”Brudnopis”. Wieczór autorski przybliżył wszystkim treść książki - thrillera z elementami fantastycznymi ociekającym przejaskrawieniami oraz dużą porcją czarnego humoru. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się lekturą.

Popołudniowe obcowanie z książką dopełniły monodramy autorstwa Tomasza Kubisa, piękna muzyka w wykonaniu absolwentki Gimnazjum Nr 9 Natalii Karolak oraz wystawa dzieł malarskich Mistrza Janusza Lewandowskiego.

Karol Prałat

Uprzejmie przypominamy, że w środę, 17 grudnia 2014 roku, w godzinach od 17.00 do 18.00 nauczyciele będą pełnili dyżur.

Serdecznie zapraszamy Rodziców do odwiedzenia szkoły.

 

Pod koniec listopada w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego z okazji Święta Dziękczynienia. Uczniowie mieli za zadanie wykonać komiks na temat: American Superhero. Wszystkie komiksy utworzone przez naszych gimnazjalistów były na bardzo wysokim poziomie. Postanowiliśmy nagrodzić cztery osoby. Paulina Grzyb i Julia Mazurek z klasy IIC za komiks "Triadaman" zajęły III miejsce, Adrian Sobczak z klasy IIF za komiks "Angel" zajął II miejsce. Natomiast I miejsce zajął uczeń klasy IIC - Marcin Miśkiewicz za komiks "Pyjamas man". Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Agnieszka Szyszkiewicz

Wolontariusze z Gimnazjum Nr 9 wraz z opiekunem Moniką Polińską oraz Katarzyną Karolak zawitali do świetlicy socjoterapeutycznej Karan w Kaliszu ze świątecznymi prezentami od uczniów Gimnazjum. Jak co roku świąteczna akcja „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” przyniosła oczekiwane efekty i młodzież gimnazjalna podzieliła się sercem z młodszymi kolegami, z którymi ma stały kontakt podczas regularnej pomocy w odrabianiu lekcji. Wspólne kolędowanie, tradycje Świąt Bożego Narodzenia, konkursy, wiersze i guizy umiliły świąteczne spotkanie. Podopieczni świetlicy ugościli naszych uczniów samodzielnie upieczonym ciastem - pyszną szarlotką i zaprosili na wspólną Wigilię, która odbędzie się 19 grudnia w siedzibie Karanu , ul. Granicznej 1 w Kaliszu.

Wolontariusze Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu odwiedzili grupę 5–latków z Niepublicznego Przedszkola „Calineczka” w Kaliszu. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to doskonały czas aby porozmawiać z maluchami o tradycjach Bożonarodzeniowych w Polsce i na świecie. Przedstawić postać św. Mikołaja jako prawdziwego człowieka rozdającego dobro. Wspólnie śpiewanie kolęd przy akompaniamencie gitary, pozwoliło gimnazjalnym wolontariuszom podzielić się radością i magią zbliżających się świąt z najmłodszymi.

W dniu 03.12.2014 r. w Gimnazjum Nr 7 w Kaliszu odbyły się Mistrzostwa Kalisza w Piłce Ręcznej Chłopców. Nasze Gimnazjum występowało w składzie: Filip Wulw, Adam Łyskawa, Mateusz Nowak, Łukasz Nowicki, Adam Wojtyś, Mateusz Marciniak, Kacper Zmyślony, Jakub Kania, Bartosz Przybył, Wiktor Marcinkowski.

Po bardzo emocjonującym turnieju nasza Szkoła zajęła II miejsce w Kaliszu.

Gratulacje!

Rafał Hasiński

W dniu 28.11.2014 na hali LA przy ul. Łódzkiej w Kaliszu odbył się Halowy 6-cio Mecz Lekkoatletyczny z udziałem takich miast jak: Kalisz, Żerków, Pleszew, Poznań, Ostrów Wlkp., Środa Wlkp.
Nasi uczniowie po raz kolejny nie zawiedli:

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji wolontariusze z naszej szkoły przekazali na oddział pediatryczny Szpitala Zespolonego w Kaliszu bajkowóz wraz z książkami i przyborami do malowania i rysowania. Bajkowóz został wykonany dzięki dobrej woli uczniów, którzy wzięli udział w akcji „Złotówka zamiast kwiatka na dzień nauczyciela” , a książki i materiały piśmiennicze zakupiono z pieniędzy zebranych przez wolontariuszy. Do akcji włączyli się również nauczyciele i pracownicy szkoły: Danuta Stadnicka-Haba, Bożena Bochen, Katarzyna Karolak, Monika Polińska, Magdalena Góral-Stanek, Agnieszka Gilak, Michał Orczykowski, Beata Weirauch, Jadwiga Kalita, którym bardzo serdecznie dziękujemy. Nad całokształtem działań czuwała Monika Polińska - opiekun wolontariuszy w naszej szkole.

W listopadzie odbyła się wycieczka wolontariuszy z Gimnazjum nr 9 do Wrocławia. Głównym punktem programu była wizyta w Muzeum Narodowym i przeprowadzona lekcja o Janie Matejce- najsłynniejszym polskim malarzu. Przybliżono nam postać wielkiego artysty jako człowieka pracowitego, cierpliwego, bardzo zdolnego i potrafiącego w mistrzowski sposób przedstawić najważniejsze wydarzenia epoki. Kolejnym punktem wycieczki było najwyższy budynek w Polsce- Skytower- zachwycił nas swoją architekturą i widokami zza chmur. Zwiedzaliśmy również starówkę i Plac Solny. Weszliśmy na wieżę św. Elżbiety, która znajduje się na wysokości 90 metrów, a grubość jej murów wynosi 3 metry. Podziwialiśmy wnętrza zabytkowych kościołów i atrakcyjną, ruchomą szopkę w kaplicy (dla osób niesłyszących i niewidomych) oraz jedyne w Polsce afrykarium, które znajduje się przy wrocławskim ZOO. To największy i jedyny kompleks w Polsce w którym prezentowane są zwierzęta Czarnego Lądu.

29 listopada 2014 roku gościliśmy w naszej szkole Panią Weronikę Spychalską przedstawicielkę kaliskiego schroniska dla zwierząt. Wolontariusze z Gimnazjum Nr 9 pod opieką pani Moniki Polińskiej mogli dowiedzieć się jak wygląda codzienna egzystencja bezdomnych psów i kotów. Pokazana prezentacja uświadomiła nam wszystkim w jak ciężkich warunkach muszą spędzać czas bezdomne zwierzęta. Nasze dary dla schroniska, które udało nam się zgromadzić są kroplą w morzu potrzeb, dlatego postanowiliśmy poszerzyć naszą działalność na rzecz schroniska o wirtualną adopcję. W tym celu zostanie zorganizowana powtórna prezentacja dla większej grupy uczniów oraz nastąpi wybór psiaka którym będziemy się opiekować.

W dniu 21.11.2014 r. w hali OSiR Kalisz przy ulicy Łódzkiej odbyły się Mistrzostwa Kalisza na ergometrze wioślarskim.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Natalia Gnyrowicz, Julia Kowalska, Daniela Rdułtowska, Katarzyna Charanicz, Filip Sztylka, Krystian Toruński, Kacper Mrula, Piotr Goździewicz, Wiktor Balcerzyk, który ostatecznie wygrał tegoroczne zawody i został mistrzem ergometru wioślarskiego. Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II zdobyło również pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Gratulujemy!!!

Michał Szablewski