Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2014/15 w G9

 

Dnia 6 marca 2015 r. gościliśmy w Naszej szkole Justynę Wichłacz z Goethe Institut z Poznania, która przeprowadziła w ramach projektu Deutsch Wagen Tour dwa godzinne warsztaty języka niemieckiego.

W pierwszej turze brali udział uczniowie klas szóstych z zaproszonych szkół podstawowych : ze Szkoły Podstawowej nr 22, Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 17, którzy nie mieli dotąd kontaktu z językiem niemieckim w szkole. Warsztaty miały na celu zachęcenie do nauki tego języka oraz pokazanie, że wbrew stereotypom, język niemiecki nie jest trudny, ale ciekawy i przyjemny.

Dnia 4 marca 2015 r. (środa) w bibliotece szkolnej gościliśmy Pana Mieczysława Machowicza, który opowiedział uczniom realizującym projekt o Zawodziu, nieznane i nigdzie nie opublikowane dotąd legendy o tym historycznym miejscu.

Pan Machowicz jest rymarzem. Ten zawód należy do zawodów ginących. . Pan Mieczysław prowadzi jedyny zakład rymarski w Kaliszu, a ponieważ wychował się właśnie na Zawodziu doskonale zna historię tego miejsca i legendy z nią związane. Dzięki pomocy Pana Machowicza nasi uczniowie będą mogli nakręcić film z zapomnianymi legendami, a tym samym zachować je dla kolejnych pokoleń.

Uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu po spotkaniach z pracownikami schroniska dla zwierząt, postanowili wirtualnie zaadoptować jednego z bezdomnych piesków. Wybór padł na 10-letniego wilczura, który wabi się FALKO. Jego zdjęcia można obejrzeć na stronie szkoły i w bibliotece szolnej. Wilczur trafił do schroniska w połowie stycznia 2015 roku z dużą raną na szyi. Obecnie leczony jest w szpitalu, aby mógł szybciej wrócić do zdrowia. Pieniążki które będziemy zbierać 2 razy w miesiącu, pozwolą na poprawę warunków bytowych w schronisku i lepszą opiekę weterynaryjna.

Przyłącz się do akcji wirtualnej adopcji i Ty. Wrzuć do puszki złotówkę dla Falko a jego los dzięki Tobie się poprawi. Już w czwartek wolontariusze będą zbierać pieniądze dla naszego podopiecznego Falko. W pozostałe dni puszka będzie w bibliotece szkolnej- zobaczysz tam zdjęcia naszego adopcyjnego przyjaciela i będziesz mógł zostawić dla niego jakiś smakołyk. Zapraszamy wszystkich do wsparcia akcji „Wirtualna adopcja”

W tegorocznym konkursie wzięło udział 4127 uczniów z 416 gimnazjów. Liczna grupa uczniów naszego gimnazjum została laureatami. Marcin Sieradzki i Piotr Dobrzyński zdobyli II miejsca, Jakub Zdyb, Tomasz Borys, Jarosław Andrzejewski i Michał Stasiak - III miejsca. Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje. Zapraszam do udziału w X edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.

Przykłady zadań i szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie www.bobr.edu.pl.

Jacek Wegner

Czytaj


Zapraszamy w sobotę od godz. 10 do godz. 13

Dnia 31.01.2015 roku w Collegium Chemicum UAM w Poznaniu odbył się ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Uczeń naszej szkoły Piotr Dobrzyński uzyskał tytuł Finalisty. W sukcesie pomagała pani Beata Weirauch.

Uczniowie naszego gimnazjum wygrali Mistrzostwa Miasta Kalisza w Piłce Koszykowej. Po rozegraniu czterech zwycięskich spotkań awansowali do finału rejonowego, który odbędzie się po feriach.

Czwarty dzień Tygodnia Języków Obcych zaczął się od finału konkursu Master of English. Finaliści w części ustnej musieli odpowiedzieć na pytania o swoje zainteresowania i hobby. Konkurs wygrali ex-aequo Adam Łyskawa z klasy IIID i Jagoda Rydz z klasy IID. Drugie miejsce zdobył Krzysztof Hadrych z klasy IID a trzecie Patryk Kowalski z klasy IIIE. Gratulujemy!

W dniach 9-10 lutego do naszej szkoły przybyły relikwie św. Jana Pawła II w znaku Jego krwi. W uroczystej procesji Pani dyrektor Aneta Justyńska wraz z księdzem Proboszczem Alfredem Berlakiem wnieśli Relikwie do szkolnej auli, gdzie rozpoczęliśmy chwile religijnej zadumy nad życiem naszego Patrona. Po powitaniu przez Panią Dyrektor i ks. Alfreda, mogliśmy usłyszeć o historii i znaczeniu relikwii, którą przybliżył nam ks. Arkadiusz Wysota. Następnie obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez pana Dariusza Gwiazdę oraz uczniów z klasy 2. Na koniec nie zabrakło też „Barki” ulubionej pieśni Papieża Polaka. Uczniowie mogli także powierzyć swoje młodzieńcze troski i sprawy dotykając relikwii św. Jana Pawła II.

W drugi dzień Peregrynacji duża grupa uczniów wraz z Nauczycielami zebrała się w kościele pw. św. Jana Pawła II. Po nabożeństwie i wyrazach wdzięczności za obecność relikwii pośród nas, krew w ampułce umieszczona w relikwiarzu została przekazana następnej szkole, która nosi imię św. Jana Pawła II w Kaliszu na Majkowie.

Ta uroczystość wprowadziła nas do przeżywania Dnia Patrona naszej szkoły, który będziemy obchodzić 9 marca.

10 lutego 2015 roku w Skokach odbył się turniej szachowy o mistrzostwo województwa szkół gimnazjalnych. W zawodach uczestniczyło 49 reprezentacji szkół. Nasza drużyna, po zwycięstwie w mistrzostwach Kalisza, w finale zajęła 18 miejsce.

Jacek Wegner

Szczegółowe wyniki

W dniu 03.02.2015 w Zespole Szkół Nr 9 w Kaliszu odbył się trzeci turniej o Puchar Dyrektora szkoły piłki siatkowej dziewcząt. Do rywalizacji zgłosiło się 8 drużyn z gimnazjów w Stawiszynie, Opatówku, Koźminku, Turku, Pleszewa, Wrześni i Kalisza. Podczas całego turnieju panowała mila i przyjazna atmosfera w duchu fair play. Impreza siatkarska wyłoniła kilka nowych talentów sportowych.

W dniu 3 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Odbyło się spotkanie uczniów z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej w Kaliszu, którzy przybliżyli temat cyberprzemocy i udzielili praktycznych wskazówek, jak reagować w sytuacji przemocy w sieci. Ponadto uczniowie brali udział w quizie na temat bezpieczeństwa w sieci i konkursie plastycznym „Razem tworzymy lepszy Internet”.

Uczniowie wybranych klas wykonali zespołowe prace plastyczne promujące hasła bezpiecznego i przyjaznego Internetu. Dla społeczności szkolnej przygotowana została audycja profilaktyczna „Serfuję -Respektuję”, wyemitowana w szkolnym radiowęźle.

Maria Kupajska, Małgorzata Janiak–Szczygiecka, Joanna Marciniak, Anna Gajzler-Biernat

W środę 4 lutego w ramach obchodów Tygodnia Języków Obcych odbyły się u nas w szkole dwa konkursy. Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w konkursie wiedzy o pielgrzymkach Jana Pawła II i musieli się wykazać znajomością kraju i roku, w którym nasz patron odbył tam pielgrzymkę. Pierwszoklasiści uczestniczyli również w konkursie angielsko-niemieckim. Uczestnicy podawali nazwy przedmiotów w dwóch językach i odpowiadali na pytania zadawane przez nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego.

Chcesz zostać reżyserem,scenarzystą, nagrać reklamę lub zagrać w niej główną rolę?
Weż udział w konkursie na spot reklamowy promujący Nasze Gimnazjum.
Zapraszamy!!!
Chcesz wiedzieć więcej?
Zgłoś się do pani Edyty Strójwąs - nauczyciela wychowania fizycznego.

We wtorek 03.02. w ramach Tygodnia Języków Obcych odbył się u nas w szkole konkurs Talent Show. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły, uczniowie VII LO i zaproszeni goście z IV LO. Uczestnicy zaśpiewali piosenki i opowiedzieli krótki skecz.

I miejsce zajęli ex-aequo Karolina Pyłypiw z VII LO i zespół The Flash. II miejsce zajęła Ola Grzywacz z IV LO a III miejsce - Klaudia Grabarek z IV LO. Na zakończenie konkursu krótki koncert zagrał zespół The Flash w składzie - Krzysztof Hadrych, Kacper Sobański i Aleks Czekalski.

Agnieszka Szyszkiewicz

28 stycznia 2015 r. gościliśmy w naszym gimnazjum absolwentkę naszej szkoły, obecnie sekretarza Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Kaliszu Panią Weronikę Spychalska. Uczniowie zaproszeni na spotkanie obejrzeli prezentację multimedialną, pokazującą warunki pobytu porzuconych lub bezdomnych psów i kotów w Kaliskim Schronisku dla Zwierząt. Przepełnione boksy, mało zieleni i smutny wzrok zwierzaków, uświadomiły młodzieży jaki smutny los potrafi zgotować zwierzętom człowiek.

W poniedziałek 02.02.2015 rozpoczął się w naszej szkole Tydzień Języków Obcych. Jak co roku nauczyciele języków obcych przygotowali wiele konkursów i atrakcji dla naszych uczniów. Dzień zaczął się od przygotowania przez uczniów stoisk z jedzeniem z różnych krajów. Wszyscy bardzo chętnie wzięli udział w przygotowywaniu kiermaszu. Można było spróbować angielskich ciasteczek, pizzy, amerykańskich hamburgerów, naleśników albo greckiej sałatki.

Dnia 24.01.2015 r. odbył się w Poznaniu finał Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. Po eliminacjach szkolnych i rejonowych prawo udziału w finale zdobyło dwóch uczniów naszego gimnazjum.

W Poznaniu Piotr Dobrzyński zdobył tytuł Laureata, a Jarosław Andrzejewski finalisty Konkursu. Uczniów do zawodów przygotowywała pani Maria Satanowska.

Gratulujemy sukcesu!

W dniu 29.01.2015 r. w Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu odbył się Noworoczny Turniej minisiatkówki dziewcząt i chłopców.

W zawodach, które odbywały się w hali sportowej Gimnazjum Nr 9 oraz hali widowiskowo - sportowej Kalisz Arena wzięło udział 8 zespołów dziewcząt i 7 zespołów chłopców. Podczas całej imprezy panowała miła, sportowa atmosfera, a zawodniczki i zawodnicy wykazali się wysokim poziomem umiejętności sportowych.