Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

W dniach 9-16 maja naszą szkołę odwiedziła grupa młodzieży z Preston wraz z opiekunami panią Carmel Waszczuk i panem Terrym Mattinsonem.

Tygodniowy pobyt w Kaliszu angielscy goście rozpoczęli od zwiedzenia Poznania i wizyty w Muzeum Rogala Marcińskiego, gdzie w praktyczny sposób zgłębili tajniki wypieku tego regionalnego przysmaku oraz zapoznali się z historią miasta.

Bogaty i ciekawy program pobytu objął wiele atrakcji. Jedną z nich było niewątpliwie zwiedzenie kaliskiego grodu piastowskiego na Zawodziu, gdzie uczniowie nie tylko poznali historyczne znaczenie tego miejsca, ale wzięli także udział w grach i zabawach średniowiecznych oraz obejrzeli pokaz walki rycerskiej. Miłym zakończeniem była wspólna biesiada przy ognisku połączona z degustacją tradycyjnych potraw oraz rejs stylowa łodzią zwaną Calisią.

Ważnym punktem programu była wycieczka do Wrocławia obejmująca wizytę w Zoo i Afrykarium, rejs po Odrze, zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, Hali Stulecia i Sky Tower.

Chcąc przybliżyć angielskim rówieśnikom historię i kulturę Kalisza , uczniowie gimnazjum przygotowali dla nich wycieczkę po Starym Mieście podczas, której wcielając się w rolę przewodników opowiadali po angielsku o najważniejszych zabytkach i historii miasta. Zwiedzili też Ośrodek Służby Więziennej w Szczypiornie gdzie zapoznano ich z wiążącymi się z tym miejscem najważniejszymi faktami dotyczącymi niepodległościowych tradycji miasta. Dowiedzieli się między innymi, że to właśnie w Szczypiornie podczas I wojny światowej rozpoczęła się historia piłki ręcznej.

Uczestnicy wymiany spotkali się z prezydentem Kalisza, który opowiedział o mieście, wysłuchał wrażeń z pobytu, a na koniec podarował każdemu uczestnikowi słodki upominek w postaci opakowania słynnych kaliskich andrutów. Młodzież zwiedziła Wieżę Ratuszową, z której podziwiała panoramę miasta.  

Dodatkową atrakcją i zarazem formą integracji był wspólnie spędzony czas w Aquaparku i na kręgielni a także uroczysta kolacja i dyskoteka w ostatni wieczór.

Ważną częścią pobytu był czas spędzony w szkole, gdzie w poniedziałek uczniowie z Our Lady’s Catholic High School spotkali się z panią dyrektor Anetą Justyńską , która bardzo serdecznie powitała gości z Preston w murach Gimnazjum Nr 9. Podczas pobytu w szkole wzięli oni udział w lekcjach: języka polskiego i niemieckiego, geografii, matematyki, informatyki, muzyki , lekcji tańca oraz wychowania fizycznego.

Dużym powodzeniem cieszył się konkurs Jaka to melodia?, podczas którego zespół muzyczny złożony z uczniów gimnazjum na żywo zagrał przygotowane przez siebie melodie.

Aspekt edukacyjny wymiany został pogłębiony poprzez przedstawienie przygotowanych przez gimnazjalistów prezentacji dotyczących historii Polski, postaci Jana Pawła II , sławnych Polaków , dodatkowych lekcji języka polskiego oraz wspólną pracę uczniów nad projektami Co nas łączy?, Przyjaźń, Kronika wymiany. Na zakończenie pobytu w szkole młodzież złożyła wizytę w pobliskim kościele gdzie ksiądz A. Wysota udostępnił relikwie Jana Pawła II i przybliżył postać świętego.

Dla angielskich i polskich uczniów był to wyjątkowy czas wspólnej nauki i zabawy, czas pogłębiania zawartych wcześniej przyjaźni, obalania stereotypów oraz poznawania kultur.

Organizatorki wymiany: pani Beata Antczak i pani Arleta Kamińska - Wypchło.

Beata Antczak

Spotkanie z Prezydentem Miasta

„Friendship” w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

Uczniowie z Preston w Gimnazjum nr 9